17 найкращих фільмів та серіалів про шахи

Драма
Фільм дня:

Шахи – не просто гра, а символ інтелектуальної гостроти та стратегічного мистецтва, що знаходить своє відображення у численних фільмах та серіалах. Від класичних драм до сучасних трилерів, історії, що оповідають про шахові майстри, змагання та глибину цієї гри, завжди захоплюють уяву глядачів. У цій добірці ми представляємо 17 найкращих фільмів та серіалів, котрі дозволять вам поринути у світ шахів. Від боротьби за чемпіонський титул до особистих історій самовдосконалення та протистояння, ці твори відкривають шаховий світ з різних перспектив, показуючи, як гра на дошці може впливати на життя та долі людей.

Критичне мислення (2020)

Маріо Мартінез – відданий тренер шахового клубу для молоді з непростих районів міста. Його вихованці, які виросли в складних сімейних обставинах, часто стикаються з життєвими викликами. Проте тренер переконаний у тому, що його учні мають всі шанси успішно змагатися на національному шаховому турнірі.

Оригінальна назва:
King’s Gambit
Жанр:
драма
Актори:
Джон Легуїзамо, Рейчел Бей Джонс, Майкл Кеннет Вільямс, Коруїн С. Тагглс
Країна:
США
Рейтинг:
IMDb – 6.5


Королівський гамбіт (2020)

Маріо Мартінез, не досягнувши значних висот у своїй професійній кар’єрі, обрав шлях тренера з шахів для молоді, яка потребує особливого підходу. Вони, надихнувшись енергією і пристрастю Маріо, відомого як “Містер Ті”, перетворилися з проблемних підлітків на зацікавлених учнів шахової гри. Скоро вони сформували сильну команду, з якою Маріо планує взяти участь у змаганнях. Їхні суперники – молоді представники вищих шарів суспільства з інтелігентних і заможних родин. Проте у шаховій грі всі рівні, і для підлітків з ускладнених умов відкривається можливість заявити про себе.

Оригінальна назва:
King’s Gambit
Жанр:
фентезі, бойовик, драма, пригоди
Актори:
Блейк Вебб, Ребекка Галарза, Реггі Пітерс…
Країна:
США
Рейтинг:
IMDb – 6.5


Ферзевий гамбіт (серіал, 2020)

Це захоплююча психологічна драма, яка відкриває життєву історію обдарованої дівчини на ім’я Ліза Грей. Втративши батьків у молодому віці, вона не втратила своїх розумових здібностей. Змалку Ліза виявляла видатну кмітливість, розвиваючи свій інтелект через гру в шахи, одну з найвідоміших настільних ігор у світі. Її історія, що розгортається на тлі Холодної війни, фокусується на її житті та шаховій кар’єрі з віку восьми до двадцяти двох років, включаючи її підйом по шахових рейтингах до вершини спортивних досягнень.

Оригінальна назва:
The Queen’s Gambit
Жанр:
Драма
Актори:
Аня Тейлор-Джой, Маріель Хеллер, Моусес Інгрем, Томас Сенґстер…
Країна:
США
Рейтинг:
IMDb – 8.6
18+


Шахіст (2019)

Фільм “Шахіст” розповідає історію Фахіма Мохаммада, молодого хлопця з Бангладеш, який разом зі своєю сім’єю емігрував до Франції у пошуках кращого життя. У своїй батьківщині Фахім проявив надзвичайний талант до шахів, але його соціальний статус та фінансові труднощі не давали змоги повноцінно розвивати свої здібності.

Після переїзду до Франції, що було величезним випробуванням для його сім’ї, Фахім зустрічає тренера, який відразу помічає його потенціал і вірить у можливість його майбутніх великих досягнень. Разом вони розпочинають інтенсивну підготовку до чемпіонату, від результату якого залежить доля всієї сім’ї Фахіма. Його перемога не просто принесе йому чемпіонський титул, але й стане ключем до отримання громадянства, що вирішить багато проблем його сім’ї. Це історія про мужність, витривалість та впевненість у собі, що демонструє, яким чином спорт може змінити долі людей.

Оригінальна назва:
Fahim
Жанр:
драма, комедія, біографія
Актори:
Ассад Ахмед, Жерар Депардьє, Мізанур Рахаман…
Країна:
Франція
Рейтинг:
IMDb – 6.8
6+


Холодна гра (2019)

У другій половині 20-го століття мистецтво, спорт, шоу-бізнес та радіо стали аренами для ідеологічного змагання між США та СРСР. Шахи, символізуючи цю боротьбу двох світоглядів, також стали інструментом політичної гри. У центрі сюжету фільму про шахи – головний герой, який опиняється втягнутим у вир шпигунства, стаючи невідомою фігурою у складній партії «холодної війни».

Оригінальна назва:
The Coldest Game
Жанр:
трилер, історія, спорт
Актори:
Білл Пуллман, Лотта Вербек, Джеймс Блур, Олексій Серебряков…
Країна:
Польща, США
Рейтинг:
IMDb – 6.2


Корольова з Катве (2016)

Фільм розповідає історію Фіони Мутезі, дівчинки з угандійського нетря Катве, яка зіткнулася з нелегкими життєвими обставинами. У її житті не було місця для освіти чи розвитку талантів, а злиденне існування здавалося невідворотним. Все змінюється, коли її випадково помічає англійський місіонер Роберт Катенде, який виявляє в дівчинці природній талант до шахів.

Незважаючи на свою неграмотність, Фіона здобуває перемоги над досвідченими шахістами, демонструючи виняткові навички та інтуїцію. Вона стає однією з найвидатніших шахових гросмейстерів, змінюючи свою долю та надихаючи інших. Цей захоплюючий фільм, заснований на реальних подіях, відображає силу волі та незламність духу молодої шахістки.

Оригінальна назва:
Queen of Katwe
Жанр:
драма, біографія, спорт
Актори:
Мадіна Налванга, Девід Ойєлоуо, Лупіта Ніонго…
Країна:
США
Рейтинг:
IMDb – 7.4
16+


Жертву пішки (2014)

Холодна війна – як політична конфронтація. Як мистецтво, і спорт були залучені у боротьбу двох держав. Фільм розповість про знаменитого шахіста Боббі Фішера, який має подолати психічні проблеми заради «сутички століття» з радянським гравцем. Автори пропонують провести аналогію між конфліктом СРСР та США та шахівницею. Перемога у цій грі – як перемога у війні, але обходиться дуже дорогою ціною для учасників.

Оригінальна назва:
Pawn Sacrifice
Жанр:
трилер, драма, біографія, спорт
Актори:
Тобі Магуайр, Лів Шрайбер, Майкл Стулбарг…
Країна:
США, Канада
Рейтинг:
IMDb – 7.0
16+


Темна конячка (2014)

Цей фільм заснований на реальних подіях із життя відомого новозеландського шахіста Дженесіса Потіні. Герой, який проживає в замкнутій громаді, страждає від біполярного розладу і постійно розмірковує про сенс життя . Дженесіс намагається стати лідером, навчаючи дітей у шаховому клубі. Він готує своїх підопічних до національного чемпіонату. Паралельно з цим гросмейстер постійно працює над собою, домагаючись внутрішнього спокою, твердості та рішучості.

Оригінальна назва:
The Dark Horse
Жанр:
драма, біографія
Актори:
Кліфф Кертіс, Джеймс Роллестон, Кірк Торранс…
Країна:
Нова Зеландія
Рейтинг:
IMDb – 7.5
16+


Життя короля (2013)

Після сімнадцятирічного ув’язнення за збройне пограбування життя Юджина Брауна круто змінилося. Він залишився без засобів для існування і змушений підробляти прибиральником у школі для важких підлітків. Щоб зайняти хлопців та позбутися їхніх знущань, герой починає вчити їх грати у шахи. Браун вчить підлітків , що у грі, як і життя, кожен хід має бути зважений і прорахований до дрібниць. Адже за неправильну комбінацію можна поплатитися не лише свободою, а й життям.

Оригінальна назва:
Life of a King
Жанр:
Драма
Актори:
Кьюба Гудінг мл., Денніс Хейсберт, George Dick…
Країна:
США
Рейтинг:
IMDb – 6.9
12+


Син Каїна (2013)

Фільм про юного шахіста, який виявляється схильний до маніакальних схильностей. Сприймаючи мир та спілкування з батьками як чергову партію, герой поступово перетворюється на майбутнього вбивцю. Коли шахівниця стає єдиним способом пізнання світу для нетовариського підлітка, батько вирішує залучити психолога для допомоги синові.

Оригінальна назва:
Fill de Caín
Жанр:
трилер
Актори:
Хуліо Манріке, Хосе Коронадо, Девід Соланс…
Країна:
Іспанія
Рейтинг:
IMDb – 6.1


Комп’ютерні шахи (2013)

Серед усіх фільмів про шахи цей – найнезвичайніший. Автори пропонують нам історію про перші спроби навчити штучний інтелект цієї гри. Група програмістів збирається створити першу програму з шахових змагань між комп’ютером і людиною. Перед нами – розповідь про гру, сьогодні встановлену майже на всіх мобільних пристроях і виконану на стику документалістики та комедії.

Оригінальна назва:
Computer Chess
Жанр:
комедія
Актори:
Kriss Schludermann, Том Флетчер, Уайлі Уіггінс…
Країна:
США
Рейтинг:
IMDb – 6.3


Кінець гри (серіал, 2011)

Гра в шахи можна назвати відмінним засобом саморозвитку. Але чи шахіст може використовувати набуті навички в інших сферах життя? Відомий гросмейстер Аркадій Балаган виявляється свідком убивства нареченої, після чого замикається у власному номері готелю. Відсутність коштів змушує генія укласти договір із поліцією і довести, що гра в шахи – не просто хобі, а окремий спосіб мислення, що допомагає розкривати злочини.

Оригінальна назва:
Endgame
Жанр:
драма, кримінал
Актори:
Шон Дойл, Торранс Кумбс, Патрік Галлахер…
Країна:
Канада
Рейтинг:
IMDb – 7.6
16+


Шахістка (2009)

Елен молода і красива, але працює покоївкою в одному з найбагатших будинків на Корсиці. Помітивши, як сімейна пара грає у шахи, героїня відкриває собі новий світ. З того часу шахи стають захопленням Елен, проте це доводиться не до вподоби її чоловікові. Спочатку жінка грає на електронній дошці, змагаючись із комп’ютером. Після цього вона захоплює шахами господаря будинку, де працює. Дівчина вирішує брати участь у шаховому турнірі, але ніхто зі спортсменів не сприймає її всерйоз. Чи зможе героїня досягти успіху?

Оригінальна назва:
Joueuse
Жанр:
Драма
Актори:
Сандрін Боннер, Кевін Клайн, Франсіс Рено…
Країна:
Франція, Німеччина
Рейтинг:
IMDb – 6.9
16+


Лицарі Південного Бронкса (2005)

Коли Річард Мейсон втрачає роботу, його життя та кар’єра здаються йому в глухому куті. Відчайдушно шукаючи нові можливості, він приймає роботу замісника вчителя у школі, розташованій на околицях Нью-Йорка, де навчаються важкі підлітки. Спершу Річард відчуває труднощі у спілкуванні з учнями четвертого класу, які мають серйозні прогалини у знаннях, включно з основами грамоти.

Ситуація кардинально змінюється, коли одного дня Мейсон приносить до класу шахівницю та фігури. Ця гра стає точкою перелому, повністю заворожуючи дітей і викликаючи у них інтерес до навчання. Через шахи Річард відкриває в учнях прихований потенціал та бажання до знань, демонструючи, що навіть у найскладніших умовах можливе позитивне змінення.

Оригінальна назва:
Knights of the South Bronx
Жанр:
Драма
Актори:
Тед Денсон, Малкольм Девід Келлі, Кеке Палмер…
Країна:
США
Рейтинг:
IMDb – 6.8
12+


Захист Лужина (2000)

Фільм занурює нас у атмосферу 1920-х років, в маленьке італійське містечко, де розгортається міжнародний шаховий турнір. Серед учасників – Олександр Лужин, шаховий гросмейстер, для якого весь світ – ніщо інше, як шахова дошка, де кожен хід людини має своє значення.

Втім, його замкнуте існування раптово змінюється з появою Наташі. Ця жінка відкриває перед Олександром двері у світ, де шахи не єдине, що має значення. Наталя бажає допомогти Лужину віднайти радість життя поза шаховою дошкою, навчивши його цінувати інші аспекти існування.

Пошук балансу між шаховою пристрастю та реальним світом для Лужина стає можливим завдяки підтримці психотерапевтів. Їхні поради допомагають герою змінити свій погляд на життя, відкриваючи перед ним нові горизонти, де ігри та реальність переплітаються у неповторний спосіб.

Оригінальна назва:
The Luzhin Defence
Жанр:
драма, мелодрама
Актори:
Джон Туртурро, Емілі Вотсон, Джеральдін Джеймс…
Країна:
Велика Британія, Франція
Рейтинг:
IMDb – 6.9
12+


Вибір гри (1993)

Цей фільм розкриває історію молодого американського хлопчика на ім’я Джош Вайцкен. Звичайний хлопчик, він, як і більшість дітей, захоплюється бейсболом та іншими активними іграми. Однак його життя кардинально змінюється, коли він відкриває для себе шахи. Після першої гри, в якій він перемагає свого батька, Джош виявляє свій природний талант до цієї гри.

Бачачи його потенціал, батьки вирішують підтримати його здібності, найнявши приватного тренера. Вони мріють про те, щоб їхній син став шаховою зіркою світового рівня, але шлях до цієї мети виявляється нелегким. Незважаючи на свою пристрасть до шахів, Джош залишається дитиною, яка прагне до веселощів та розваг, що створює складності на його шляху до величі.

Оригінальна назва:
Searching for Bobby Fischer
Жанр:
драма, біографія
Актори:
Макс Померанц, Джо Мантенья, Джоан Аллен…
Країна:
США
Рейтинг:
IMDb – 7.4
16+


Хід королевою (1991)

Фільм розгортається на казковому острові, який стає ареною для захопливого шахового турніру. Серед учасників – видатний гросмейстер Пітер Сендерсон, який прагне знову підтвердити свій титул, демонструючи неймовірні навички гри. Але атмосфера змагань раптово затьмарюється жахливою подією – вбивством молодої жінки на острові.

Злочинець, який залишає підказки у вигляді складних загадок, несподівано втягує Пітера в центр розслідування. Звинувачення та підозри лягають на гросмейстера, змушуючи його взяти на себе роль детектива, щоб розібратися у складному вузлі подій та очистити своє ім’я.

Найбільш захоплюючим моментом стає пропозиція від загадкового маніяка зіграти в шахи, де кожен хід має не тільки спортивне, але й життєво важливе значення. Ставка в цій грі – людське життя. Це не просто шахова партія, це боротьба за правду, справедливість та власне виживання головного героя, який виявляється втягнутим у небезпечну гру, де кожен крок може бути фатальним.

Оригінальна назва:
Knight Moves
Жанр:
трилер, драма, кримінал, детектив
Актори:
Крістофер Ламберт, Дайан Лейн, Том Скерріт, Деніел Болдуін…
Країна:
Німеччина, Канада, США
Рейтинг:
IMDb – 6.1Якщо ми забули про якийсь цікавий фільм чи серіал, будь ласка напишіть його назву в коментарях. Допомогти нашому проекту ви можете поширивши посилання на форумах чи на інших сайтах.

У питанні розбирався:

Автор добірки, досвідчений кіноман. Переглянув сотні фільмів у різних жанрах, тому добре знає що порадити подивитись.

Оцініть автора
Додати коментар

** Залишіть свою думку про добірку, це допоможе нам стати кращими, а також для розвитку сайту.